Season 4 Cast & Crew

  • Cast:
    Don Draper - Jon Hamm
    Roger Sterling - John Slattery
    Pete Campbell - Vincent Kartheiser
    Betty Draper - January Jones
    Joan Harris - Christina Hendricks
    Peggy Olson - Elisabeth Moss
    Lane Pryce - Jared Harris 
    Bertram Cooper - Robert Morse
    Harry Crane - Rich Sommer
    Ken Cosgrove - Aaron Staton
    Freddy Rumsen - Joel Murray
    Henry Francis - Christopher Stanley
    Sally Draper - Kiernan Shipka
    Trudy Campbell - Alison Brie
    Jane Sterling - Peyton List
    Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
    Francine Hanson - Anne Dudek

    Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
    Episode 1 "Public Relations"
    Episode 2 "Christmas Comes But Once a Year"
    Episode 3 "The Good News"
    Episode 4 "The Rejected"
    Episode 5 "The Chrysanthemum and the Sword"
    Episode 6 "Waldorf Stories"
    Episode 7 "The Suitcase"
    Episode 8 "The Summer Man"
    Episode 9 "The Beautiful Girls"
    Episode 10 "Hands and Knees"
    Episode 11 "Chinese Wall"
    Episode 12 "Blowing Smoke"
    Episode 13 "Tomorrowland"

    Crew:
    Executive Producer: Matthew Weiner
    Assistant to M. Weiner: Ryan Enright
    Executive Producer: Scott Hornbacher
    Co-Executive Producers: Andre & Maria Jacquemetton
    Consulting Producer: Lisa Albert
    Consulting Producer: Janet Leahy
    Producer: Dahvi Waller
    Producer: Jonathan Abrahams
    Producer/UPM: Dwayne Shattuck
    Producer: Blake McCormick
    Co-Producer: Keith Huff
    Associate Producer: Marcy Patterson
    Assistant to S. Hornbacher and M. Patterson: Michael Chang
    Staff Writer: Erin Levy
    Staff Writer: Brett Johnson
    Staff Writer: Tracy McMillian
    Advertising Consultant: Josh Weltman
    Advertising Consultant: Bob Levinson
    Writers Assistant: Jonathan Igla
    Script Coordinator: Cortney Norris
    Writers PA: Allison Mann
    Production Coordinator: John Hampian
    Assistant Production Coordinator: Justin Allen
    Key Production Assistant: Coleman Gladis
    Production Assistant: Hartley Voss
    Production Assistant: Evan Price
    Accountant: LaDonna Conard
    1st Assistant Accountant: Bernadette Valer
    2nd Assistant Accountant: Lois Theobald
    Payroll Accountant: Carson Stroup
    Accounting P.A.: Brennan Berger
    Production Designer: Dan Bishop
    Art Director: Christopher Brown
    Asst. Art Director: Shanna Starzyk
    Set Designer: Camille Bratkowski
    Art Department Coordinator: Kama Hayes
    Art Department Assistant: Andrew Hull
    Graphic Designer: Geoffrey Mandel
    1st Assistant Director (ODD): Nina Jack
    1st Assistant Director (EVEN): Adam Ben Frank
    Key 2nd Assistant Director (ODD): Karen Radzikowski
    Key 2nd Assistant Director (EVEN): Jessica Lowrey
    2nd 2nd Assistant Director: Rachel Caproni
    Set PA: David Cox
    Set PA: Kyle Mlodzik
    Set PA: Robert Parker Clemente
    Set PA: Ian J. Putnam
    Add'l Set PA: Marcelo Chow
    Add'l Set PA: Andrew Benz
    Director of Photography: Chris Manley
    “A” Camera Operator: Don Devine
    “A” Camera 1st A.C.: Jan Ruona
    “A” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
    “B” Camera Operator: David Sammons
    “B” Camera 1st A.C.: Timothy Kane
    “B” Camera 2nd A.C.: Annika Iltis
    Camera Loader: Noah Thompson
    Still Photographer: Mike Yarish
    Casting Director: Laura Schiff
    Casting Director: Carrie Audino
    Casting Associate: Kendra Clark
    Extras Casting: Central Casting
    ................... Elana Staehli
    ................... Mandy Glasser
    ................... Leslie Hikida
    Caterer: Limelight Catering
    Head Chef: Mike Cook
    Script Clearances: Laura Sevier
    Assistant to L. Sevier: Mandy Hackenburg
    Script Legal: Thomas R. Burke
    Construction Coordinator: Lars Perersen
    General Foreman: Steve Voll
    Propmaker Gangboss: Jonathan Robertson
    Propmaker Gangboss: Jonathan Sullivan
    Paint Foreman: Sean Lyons
    Paint Gangboss: Richard R. Suarez
    Labor Foreman: Rosendo Rivas
    Labor Gangboss: Gabriel Felicano
    Plaster Foreman: Elixandro Diaz
    Construction Buyer: Mindy Frank
    Costume Designer: Janie Bryant
    Costume Supervisor: Bob Iannaconne
    Costume Supervisor: Le Dawson
    Assistant Costume Designer: Laura Frecon
    Key Costumer: Jennifer Ireland
    Set Costumer: Lori Angelo
    Set Costumer: Juan Lopez
    Set Costumer: Tiffany White
    Set Costumer: Anton Schneider
    Set Costumer: Kalen Dawson
    Tailor: Joanna Bradley
    Costume PA: Tiger Curran
    Craft Service: Marilyn Kleist
    Craft Service: Samuel Kleist
    Director: Matthew Weiner
    Director: Phil Abraham
    Director: Michael Uppendahl
    Director: Jennifer Getzinger
    Director: John Slattery
    Director: Lesli Linka Glatter
    Director: Scott Hornbacher
    Director: Lynn Shelton
    Gaffer: Michael Ambrose
    Rigging Gaffer: Paul Howard
    Rigging Electrician: Jim Gibbons
    Best Boy Electric: Rob Lewbel
    Set Lighting Technician: Greg Reyher
    Set Lighting Technician: Shawn Duchscherer
    Set Lighting Technician: Greg Etheridge
    Set Lighting Technician: Hootly Weedn
    Set Lighting Technician: Rudy Melendez
    Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
    Key Grip: Pat O’Mara
    Best Boy Grip: Jerry Marshall
    Best Boy Grip: Anthony Tellez
    "A" Dolly Grip: Jim Leidholdt
    "A" Dolly Grip: Jamie Young
    Grip: Billy Heath
    Grip: Nicholas Rini
    Grip: Vincente Torres
    Grip: Tommy Hooper Flannigan
    "B" Dolly Grip: Tony Thomas
    Rigging Key: Larry D. Edwards Jr.
    Rigging Best Boy: Oscar Gomez
    Rigging Grip: David Darrow
    Hair Department Head: Sean Flannigan
    Hair Department Head: Lucia Mace
    Key Hairstylist: Theraesa Rivers
    Hairstylist: Terri Owen
    Hairstylist: Nicole Frank
    Location Manager: Scott Poole
    Key Asst. Locations Manager: Tristan Daoussi
    Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
    Key Asst. Locations Manager: Gavin Glennon
    Makeup Department Head: Lana Horochowski
    Key Makeup: Ron Pipes
    Makeup Artist: Maurine Burke
    Makeup Artist: Lesa Nielson
    Makeup Artist: Tricia Sawyer
    Medic-Construction: Robin Michels
    Medic-Set: Alisa Gentry
    Post Supervisor: Nathaniel Smith
    Post Production Coordinator: Claire Newman
    Post Production Coordinator: Almond Wasserman
    Post Production PA: Mike Carrier
    Editor: Tom Wilson
    Editor: Leo Trombetta
    Editor: Chris Nelson
    Editor: Pattye Rogers
    Assistant Editor: Michelle Fellner
    Assistant Editor: Jason Bretz
    Assistant Editor: Andrew Leven
    Post Production PA: Andrew Leven
    Composer: David Carbonara
    Music Supervisor: Alex Patsavas
    Music Editor: Jenny Barak
    Property Master: Ellen Freund
    1st Asst. Property Master: Tom Altobello
    1st Asst. Props: Michael D'Imperio
    1st Asst. Props: James Kroning
    1st Asst. Props: Eric Dennis
    2nd Asst. Props: Johnny Youngblood
    Add'l Asst. Props: Shannon Mcginnis
    Script Supervisor: Rebecca Asher
    Script Supervisor: Sue Swindle
    Set Decorator: Claudette Didul
    Leadman: Jefferson Murff
    Set Dec PA: Helga Wool-Smith
    On Set Dresser: Bart Hubenthal
    Set Dresser: Charles Randolph
    Set Dresser: Hugh Pritchard
    Set Dresser: Anne Marie Hamill
    Set Dresser: David Mitchell
    Set Dresser: Corey Gomez
    Set Dresser: Thierry Labbe
    Set Dresser: Russell Anderson
    Set Dresser: Don Elliott
    Set Dec Buyer: Rhonda Demarc-Elliott
    Draper: Tony Carillo
    Sound Mixer: Peter Bentley
    Boom Operator: Chris Sposa
    2nd Boom Operator: David Holmes
    Special Effects: Tom Bellissimo
    Studio Teacher: Arlene Singer Gross
    Transportation Coordinator: Duke Foster
    Transportation Captain: Spencer Foster
    Transportation Co-Captain: Brian Moore
    Picture Car Coordinator: Spencer Foster Jr.
    Driver: David Joseph
    Driver: Jay Galloway
    Driver: Rob Brown
    Set Dec Driver: Mark Hysen
    Construction Driver: Richard Huffine
    Visual Effects: Zoic
    ............... Executive Producer: Gina Fiore
    ............... VFX Producer: Chris Wright
    ............... VFX Supervisor: Curt Miller
    ............... VFX Supervisor: Andrew Orloff
    ............... VFX Supervisor: Doug Ludwig

Actor Exclusives