Season 3 Cast & Crew

  • Cast:
    Don Draper - Jon Hamm
    Roger Sterling - John Slattery
    Pete Campbell - Vincent Kartheiser
    Betty Draper - January Jones
    Joan Harris - Christina Hendricks
    Peggy Olson - Elisabeth Moss
    Paul Kinsey - Michael Gladis
    Ken Cosgrove - Aaron Staton
    Harry Crane - Rich Sommer
    Salvatore Romano - Bryan Batt
    Bertram Cooper - Robert Morse
    Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
    Trudy Campbell - Alison Brie
    Francine Hanson - Anne Dudek

    Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
    Episode 1 "Out of Town"
    Episode 2 "Love Among the Ruins"
    Episode 3 "My Old Kentucky Home"
    Episode 4 "The Arrangements"
    Episode 5 "The Fog"
    Episode 6 "Guy Walks Into an Advertising Agency"
    Episode 7 "Seven Twenty Three"
    Episode 8 " Souvenir"
    Episode 9 "Wee Small Hours"
    Episode 10 "The Color Blue"
    Episode 11 "The Gypsy and the Hobo"
    Episode 12 "The Grown Ups"
    Episode 13 "Shut the Door. Have a Seat"

    Crew:
    Executive Producer: Matthew Weiner
    Assistant to M. Weiner: Kayla Franklin
    Co-Executive Producer: Scott Hornbacher
    Supervising Producer: Lisa Albert
    Consulting Producers: Andre & Maria Jacquemetton
    Consulting Producer: Marti Nixon
    Consulting Producer: Frank Pierson
    Co-Producer: Dahvi Waller
    Producer: Dwayne Shattuck
    Producer: Blake McCormick
    Associate Producer: Marcy Patterson
    Executive Story Editor: Cathryn Humphries
    Executive Story Editor: Robin Veith
    Staff Writer: Kater Gordon
    Writers Assistant: Erin Levy
    Script Coordinator: Brett Johnson
    Advertising Consultant: Josh Weltman
    Advertising Consultant: Bob Levinson
    Mental Health Consultant: Hilary Jacobs Hendel, LCSW
    Writers PA: Wendy Cohen
    Production Coordinator: Ben Waesche
    Assistant Production Coordinator: John Hampian
    Production Assistant: Allison Mann
    Production Assistant: Michael Chang
    Production Assistant: Cortney R. Norris
    Production Assistant: Graham Towers
    Production Assistant: Justin Allen
    Production Assistant: Coleman Gladis
    Production Assistant: Lana Rosen
    Accountant: LaDonna Conard
    1st Assistant Accountant: Gloria Alvarado
    2nd Assistant Accountant: Bernadette Valer
    Payroll Accountant: Julia Bogdan-Rollo
    Additional Asst. Accountant: Carson Stroup
    Production Designer: Dan Bishop
    Art Director: Christopher Brown
    Asst. Art Director: Shanna Starzyk
    Set Designer: Camille Bratkowski
    Art Department Coordinator: Schuyler Telleen
    Art Department Assistant: Adam Rowe
    Art Department PA: Evan Regester
    Graphic Designer: Geoffrey Mandel
    1st Assistant Director (ODD): Nina Jack
    1st Assistant Director (EVEN): Adam Ben Frank
    Key 2nd Assistant Director (ODD): Karen Radzikowski
    Key 2nd Assistant Director (EVEN): Jessica Lowrey
    2nd 2nd Assistant Director: Elion Olson
    2nd 2nd Assistant Director: Marc Newland
    DGA Trainee: Alexis Schmidtberger
    Set PA: Robert Parker Clemente
    Set PA: Kyle Mlodzik
    Set PA: Howard Lee
    Set PA: Brendon Reese
    Set PA: Steve Reese
    Director of Photography: Chris Manley
    “A” Camera Operator: Don Devine
    “A” Camera 1st A.C.: Jan Ruona
    “A” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
    “B” Camera Operator: David Sammons
    “B” Camera 1st A.C.: Chris Cuevas
    “B” Camera 1st A.C.: Timmy Kane
    “B” Camera 2nd A.C.: Paul Tilden
    “B” Camera 2nd A.C.: Noah Thompson
    Camera Loader: Noah Thompson
    Still Photographer: Carin Baer
    Casting Director: Laura Schiff
    Casting Director: Carrie Audino
    Casting Associate: Kendra Clark
    Extras Casting: Central Casting
    ................... Hans Hlawaty
    ................... Abby Santos
    ................... Mandy Glasser
    ................... Elana Staehli
    Caterer: Limelight Catering
    Head Chef: Mike Cook
    Script Clearances: Laura Sevier
    Script Legal: Thomas R. Burke
    Construction Coordinator: Lars Perersen
    General Foreman: Steve Voll
    Propmaker Gangboss: John Sullivan
    Paint Foreman: Sean Lyons
    Paint Gangboss: Tammy DeRuiter
    Labor Foreman: Rosendo Rivas
    Labor Gangboss: Richard Martinez
    Plaster Foreman: Robert Kramer
    Costume Designer: Katherine Jane Bryant
    Costume Supervisor: Le Dawson
    Assistant Costume Designer: Allison Leach
    Costumes PA: Tiger Curran
    Set Costumer: Jennifer Ireland
    Set Costumer: Tiffany White
    Set Costumer: Lynn Ollie
    Set Costumer: Christina M. Anthony
    Set Costumer: Jim Moore
    Set Costumer: Paul Cooricelli
    Tailor: Joanna Bradley
    Craft Service: Marilyn Kleist
    Craft Service: Ausencio Santiago
    Gaffer: Michael Ambrose
    Best Boy Electric: Paul Howard
    Set Lighting Technician: Greg Reyher
    Set Lighting Technician: Shawn Duchscherer
    Set Lighting Technician: Jaim O'Neil
    Set Lighting Technician: Anson Beck
    Set Lighting Technician: Greg Etheridge
    Set Lighting Technician: Kyle Kovacs
    Set Lighting Technician: Set Lighting Technician
    Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
    Dimmer Board Operator: Lisa Gilhousen
    Rigger Gaffer: Tom Derose
    Rigger Electrician: Jim Gibbons
    Key Grip: Pat O’Mara
    Best Boy Grip: Justin Dawson
    "A" Dolly Grip: Jim Daimant
    "B" Dolly Grip: Tony Thomas
    Grip: Nicholas Rini
    Grip: Anthony Tellez
    Grip: Louie Escobar
    Grip: Jerry Marshall
    Grip: Billy Heath
    Grip: Nick Klein
    Key Rigger: Larry D. Edwards, Jr.
    Rigging Best Boy: Steven Frohardt
    Hair Department Head: Lucia Mace
    Key Hairstylist: Anthony Wilson
    Hairstylist: Barbara Cantu
    Hairstylist: Mary Guerrero
    Hairstylist: Peggy Semtob
    Hairstylist: Vivian Norman
    Hairstylist: Vicky Mynes
    Hairstylist: Theraesa Rivers
    Location Manager: Scott Poole
    Key Asst. Locations Manager: Tristan Daoussi
    Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
    Key Asst. Locations Manager: Gavin Glennon
    Assistant Locations Manager: Danny Wilson
    Makeup Department Head: Lana Horochowski
    Key Makeup: Ron Pipes
    Key Makeup: Maggie Fung
    Medic: Lance Mancuso
    Medic: Alisa Gentry
    Post Supervisor: Nathaniel Smith
    Post Production Coordinator: Chris Grizey
    Post Production PA: Amanda Brown
    Supervising Editor: Malcolm Jamieson
    Editor: Chris Nelson
    Editor: Tom Wilson
    Assistant Editor: Chris Gay
    Assistant Editor: Pattye Rogers
    Assistant Editor: John Mullin
    Assistant Editor: Matt Tassone
    Assistant Editor: Michelle Fellner
    Composer: David Carbonara
    Music Supervisor: Alex Patsavas
    Music Editor: Jenny Barak
    Property Master: Gay Perello
    Property Master: Ellen Freund
    Asst. Property Master: Julie Witherington
    Asst. Property Master: Brian Seccombe
    Asst. Props: Jefry Shebroe
    Asst. Props: Freddie Ortiz
    Asst. Props: Al Almeida
    Asst. Props: Tom Altobello
    Asst. Props: Michael Dimperio
    Props PA: Lisa Mayor
    Script Supervisor: Kelly Leffler
    Script Supervisor: Suzanne Swindle
    Set Decorator: Amy Wells
    Leadman: Keith Sale
    Set Dec PA: Florencia Martin
    Set Dresser: Mark W. Pallatt
    On Set Dresser: Jordan Steinberg
    On Set Dresser: Al Almeida
    On Set Dresser: Roger Shaide
    Buyer: Michelle Munoz
    Sound Mixer: Peter Bentley
    Boom Operator: Chris Sposa
    2nd Boom Operator: David Holmes
    Special Effects: Tom Bellissimo
    Studio Teacher: Arlene Singer Gross
    Transportation Coordinator: Duke Foster
    Transportation Captain: Spencer Foster
    Transportation Co-Captain: Brian Moore
    Driver: Spencer Foster Jr.
    Driver: Robert Brown
    Driver: Dave Joseph
    Driver: John Somonavich
    Driver: Mark D. Hysen
    Driver: Richard Huffine
    Driver: James Westdorp
    Visual Effects: Zoic
    ............... Executive Producer: Gina Fiore
    ............... VFX Producer: Curt Miller
    ............... VFX Producer: Andrew Orloff
    ............... VFX Supervisor: Doug Ludwig
    ............... VFX Supervisor: Chris Wright

Actor Exclusives