Season 2 Cast & Crew

  • Cast:
    Don Draper - Jon Hamm
    Roger Sterling - John Slattery
    Pete Campbell - Vincent Kartheiser
    Betty Draper - January Jones
    Joan Holloway - Christina Hendricks
    Peggy Olson - Elisabeth Moss
    Paul Kinsey - Michael Gladis
    Ken Cosgrove - Aaron Staton
    Harry Crane - Rich Sommer
    Salvatore Romano - Bryan Batt
    Bertram Cooper - Robert Morse
    Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
    Trudy Campbell - Alison Brie
    Francine Hanson - Anne Dudek

    Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
    Episode 1 "For Those Who Think Young"
    Episode 2 "Flight 1"
    Episode 3 "The Benefactor"
    Episode 4 "Three Sundays"
    Episode 5 "The New Girl"
    Episode 6 "Maidenform"
    Episode 7 "The Gold Violin"
    Episode 8 "A Night to Remember"
    Episode 9 "Six Month Leave"
    Episode 10 "The Inheritance"
    Episode 11 "The Jet Set"
    Episode 12 "The Mountain King"
    Episode 13 "Meditations in an Emergency"

    Crew:
    Executive Producer: Matthew Weiner
    Assistant to M. Weiner: Steven Kung
    Co-Executive Producer: Scott Hornbacher
    Supervising Producer: Lisa Albert
    Supervising Producers: Andre & Maria Jacquemetton
    Co-Producer/UPM: Dwayne Shattuck
    Co-Producer: Blake McCormick
    Associate Producer: Marcy Patterson
    Staff Writer: Robin Veith
    Writers Assistant: Kater Gordon
    Script Coordinator: Brett Johnson
    Advertising Consultant: Josh Weltman
    Advertising Consultant: Bob Levinson
    Mental Health Consultant: Hilary Jacobs Hendel, LCSW
    Production Coordinator: Ben Waesche
    Assistant Production Coordinator: John Hampian
    Production Assistant: Did Langrock
    Production Assistant: Rob Benson
    Production Assistant: Mat Thomas
    Accountant: LaDonna Conard
    1st Assistant Accountant: Christine Sanders
    2nd Assistant Accountant: Trina Hayes
    Payroll Accountant: Estrella Perez
    Accounting PA: Bernadette Valer
    Production Designer: Dan Bishop
    Art Director: Christopher Brown
    Asst. Art Director: Shanna Starzyk
    Lead Set Designer: Camille Bratkowski
    Art Department Coordinator: Isabelle T. Bell
    Storyboard Artist: Robin Richesson
    Art Department PA: Florencia Martin
    1st Assistant Director: Nina Jack
    1st Assistant Director: Sean Hobin
    Key 2nd Assistant Director: Adam Ben Frank
    Key 2nd Assistant Director: Lisa M. Rowe
    2nd 2nd Assistant Director: Jonathon Miller
    Set PA: Erik J Carpenter
    Set PA: Robert Parker Clemente
    Set PA: Allison Mann
    Set PA: Kyle Mlodzik
    Set PA: Tyler Van Patten
    Director of Photography: Chris Manley
    “A” Camera Operator: Denis Moran
    “A” Camera 1st A.C.: Penny Sprague
    “A” Camera 2nd A.C.: Andrae Crawford
    “B” Camera Operator: Mike Frediani
    “B” Camera 1st A.C.: Camille Freer
    “B” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
    Camera Loader: Noah Thompson
    Casting Director: Laura Schiff
    Casting Director: Carrie Audino
    Casting Assistant: Christina Mullin
    Extras Casting: Central Casting
    ................... Hans Hlawaty
    ................... Abigail Santos
    Caterer: Limelight Catering
    Head Chef: Mike Cook
    Script Clearances: Laura Sevier
    Script Legal: Thomas R. Burke
    Construction Coordinator: Curtis Baruth
    Prop Maker Foreman: Brian Hahn
    Prop Maker Foreman: Wayne Lindholm
    Paint Supervisor: Sean Lyons
    Labor Foreman: David Carrasco
    Costume Designer: Katherine Jane Bryant
    Costume Supervisor: Le Dawson
    Assistant Costume Designer: Allison Leach
    Costumer: Heather Carleton
    Costumer: Jennifer Ireland
    Costumer: Michael Castellano
    Costumer: Tiffany White
    Tailor: Joanna Bradley
    Costume PA: Hannah Jacobs
    Craft Service: Marilyn Kleist
    Gaffer: Michael Ambrose
    Best Boy Electric: Paul Howard
    Set Lighting Technician: Greg Reyher
    Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
    Lamp Operator: Ruben T. Ramos
    Key Grip: Pat O’Mara
    Best Boy Grip: Justin Dawson
    "A" Dolly Grip: William Daimant
    "B" Dolly Grip: Tony Thomas
    Grip: Louie Escobar
    Grip: Bill Heath
    Grip: Jerry Marshall
    Grip: Nicholas Rini
    Grip: Anthony Telez
    Key Rigger: Larry D. Edwards, Jr.
    Rigging Best Boy: Mike Campbell
    Hair Department Head: Gloria Ponce
    Key Hairstylist: Katherine Rees
    Hairstylist: Marilyn Phillips
    Location Manager: Scott Poole
    Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
    Key Asst. Locations Manager: Laura Lee Kasten
    Assistant Locations Manager: Gavin Glennon
    Makeup Department Head: Debbie Zoller
    Key Makeup: Denise Della Valle
    Key Makeup: Ron Pipes
    Medic: Lance Mancuso
    Post Supervisor: Nathaniel Smith
    Post Production Coordinator: Darcie Cebula
    Supervising Editor: Malcolm Jamieson
    Editor: Chris Nelson
    Editor: Cindy Mollo
    Assistant Editor: Tom Wilson
    Assistant Editor: Christopher Oakes
    Assistant Editor: Heather Goodwin
    Composer: David Carbonara
    Music Supervisor: Alex Patsavas
    Music Editor: Jenny Barak
    Post Production PA: Chris Gay
    Sound Supervisor: Jason George
    Dailies Colorist: Mace Johnson
    Final Colorist: Tim Vincent
    Property Master: Gay Perello
    Asst. Property Master: Brian Seccombe
    Asst. Props: Freddie Ortiz
    Asst. Props: Don Stroud
    Unit Publicist: Maria Stasi
    Script Supervisor: Jennifer Getzinger
    Set Decorator: Amy Wells
    Leadman: Keith Sale
    Buyer: Jenna Sylvester
    On Set Dresser: Andreas Gabor
    Set Dresser: Brent Blom
    Set Dresser: William Kelly
    Set Dresser: Mark Pallatt
    Set Dresser: Jillian Gilbert
    Sound Mixer: Peter Bentley
    Boom Operator: Chris Sposa
    2nd Boom Operator: David Holmes
    Special Effects: Tom Bellissimo
    Still Photographer: Carin Baer
    Stunt Coordinator: Peewee Piemonte
    Transportation Coordinator: Duke Foster
    Transportation Captain: Spencer Foster
    Transportation Co-Captain: Ron Wamhoff
    Gennie Operator: David Joseph
    Driver: Robert Brown
    Driver: Spencer Foster Jr.
    Driver: Richard Huffine
    Driver: Mark D. Hysen
    Driver: Sergio Orozco
    Driver: James Westdorp
    Visual Effects: Stargate Digital
    ............... President: Darren Frankel
    ............... Head of Development: Peter Ware
    ............... VFX Producer: Jason Spratt
    ............... VFX Supervisor: Curt Miller

Actor Exclusives