Season 1 Cast & Crew

  • Cast:
    Don Draper - Jon Hamm
    Roger Sterling - John Slattery
    Pete Campbell - Vincent Kartheiser
    Betty Draper - January Jones
    Joan Holloway - Christina Hendricks
    Peggy Olson - Elisabeth Moss
    Paul Kinsey - Michael Gladis
    Ken Cosgrove - Aaron Staton
    Harry Crane - Rich Sommer
    Salvatore Romano - Bryan Batt
    Bertram Cooper - Robert Morse
    Herman "Duck" Phillips - Mark Moses
    Trudy Campbell - Alison Brie
    Francine Hanson - Anne Dudek

    Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
    Episode 1 "Smoke Gets In Your Eyes"
    Episode 2 "Ladies Room"
    Episode 3 ""Marriage of Figaro"
    Episode 4 "New Amsterdam"
    Episode 5 "5G"
    Episode 6 "Babylon"
    Episode 7 "Red in the Face"
    Episode 8 "The Hobo Code"
    Episode 9 "Shoot"
    Episode 10 "The Long Weekend"
    Episode 11 "Indian Summer"
    Episode 12 "Nixon Vs. Kennedy"
    Episode 13 "The Wheel"

    Crew:
    Executive Producer: Matthew Weiner
    Assistant to M. Weiner: Gennifer Hutchison
    Co-Executive Producer/Writer: Tom Palmer
    Producer: Scott Hornbacher
    Assistant to S. Hornbacher: Marcy Patterson
    Producer/Writer: Lisa Albert
    Producers/Writers: Andre & Maria Jacquemetton
    Staff Writer: Bridget Bedard
    Staff Writer: Chris Provenzano
    Writers Assistant: Robin Veith
    Script Coordinator: Joanna Lovinger
    Script Coordinator: Parul Agrawal
    Advertising Consultant: Josh Weltman
    Mental Health Consultant: Hilary Jacobs Hendel, LCSW
    Producer: Todd London
    Co-Producer: Blake McCormick
    Unit Production Manager: Dwayne Shattuck
    Production Coordinator: Ben Waesche Assistant Production Coordinator: Matthew Hadfield
    Office Production Assistant: Jillian Gilbert
    Office Production Assistant: Karen Hood
    Office Production Assistant: Amber Degn
    Accountant: LaDonna Conard
    1st Assistant Accountant: Grant Perry
    2nd Assistant Accountant: Trina Hayes
    Payroll Accountant: Chee-Sen Wirth
    Payroll Accountant: Estrella Perez
    Production Designer: Dan Bishop
    Art Director: Christopher Brown
    Lead Set Designer: Camille Bratkowski
    Set Designer: Mark Haber
    Art Department Coordinator: Isabelle T. Bell
    Art Department PA: Adam Rowe
    Art Department PA: Kendall Goodman
    1st Assistant Director: Sean Hobin
    1st Assistant Director: Nina Jack
    Second Assistant Director: Lucille OuYang
    Second Assistant Director: Adam Ben Frank
    2nd 2nd Assistant Director: Carrie Rudolf
    DGA Trainee: Kyle Hollingsworth
    DGA Trainee: Anderson Vilien
    Set PA: Drew Demarest
    Set PA: Paul St. Clair Lindsay
    Set PA: Kyle Mlodzik
    Set PA: Tyler Van Patten
    Director of Photography: Phil Abraham
    Director of Photography: Frank G. DeMarco
    Director of Photography: Bill Roe
    Director of Photography: Steve Mason
    “A” Camera Operator: Patrick Rousseau
    “A” Camera Operator: Samuel Buddy Fries
    “A” Camera 1st A.C.: David Eubank
    “A” Camera 1st A.C. Penny Sprague
    “A” Camera 2nd A.C.: Andrae Crawford
    “A” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
    “B” Camera Operator: Stefan Von Bjorn, SOC
    “B” Camera Operator: Peter Hawkins
    “B” Camera 1st A.C.: Mark Colicci
    “B” Camera 2nd AC: Eric Turner
    “B” Camera 2nd A.C.: Kevin Goff
    Loader: Annika Iltis
    Loader: Kat Farry
    Script Supervisor: Jennifer Getzinger
    Casting Director: Laura Schiff
    Casting Director: Carrie Audino
    Casting Associate: Joshua Einsohn
    Casting Assistant: Kendra Clark
    Background Casting: Bill Dance Extras Casting
    ................... Bill Dance
    ................... Terence Harris
    ................... Sheri Tucker
    Caterer: Limelight Catering
    Chef: Mike Cook
    Chef: Jose Guel
    Clearance: Laura Sevier
    Construction Coordinator: Curtis Baruth
    General Foreman: Mike Barry
    Labor Foreman: David Carrasco
    Lead Carpenter: Dave Perze
    Tool Man: Curtis Hauge
    Paint Foreman: Tom Perry
    Labor Foreman: Greg Paragone
    Standby Painter: Frankie Rodrigues
    Second Painter: Tammy DeRuiter
    Costume Designer: Janie Bryant
    Costume Supervisor: Bud Clark
    Assistant Costume Designer: Allison Leach
    Set Costumer: Heather Carleton
    Set Costumer: Jennifer Ireland
    Costumer: Lee Dawson
    Additional Costumer: Michael Castellano
    Additional Costumer: Kim Nickerson
    Tailor: Joanna Bradley
    Costume PA: Tiffany White
    Craft Service: Marilyn Kleist Craft Service: Danny Garcia
    Craft Service: Gwen Miller
    Gaffer: Michael Ambrose
    Best Boy Electric: Paul Howard
    Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
    Lamp Operator: Allan Edwards
    Lamp Operator: Greg Reyher
    Electrician: Kyle Kovacs
    Rigging Best Boy: Frank Dorowsky
    Rigging Electrician: Chris Bateman
    Rigging Electrician: Dave Christensen
    Rigging Electrician: Chris Couto
    Rigging Electrician: CJ Killingsworth
    Genny Operator: Dave Joseph
    Genny Operator: Will Dreher
    Key Grip: Pat O’Mara
    Best Boy Grip: David Parker
    Dolly Grip: William Daimant
    Dolly Grip: Tony Widmer
    Grips: Nick Rini
    Grip: Tom O’Connell
    Grip: Anthony Tellez
    Grip Gene Kerry
    Grip: Michael Mitchell
    Key Rigging Grip: Larry D. Edwards, Jr.
    Best Boy Rigging Grip: Shannon Summers
    Rigging Grip: Rick M. Boomhower
    Rigging Grip: Ed Quijano
    Rigging Grip: William J. Tricarico
    Hair Department Head: Gloria Pasqua Casny
    Key Hairstylist: Kathrine Gordon
    Key Hairstylist: Lucia Mace
    Hairstylist: Anthony Wilson
    Hairstylist: Barbara Cantu
    Location Manager: Scott Poole
    Key Assistant Location Manager: Kristina Santoro
    Key Assistant Location Manager: Kevin Danchisko
    Assistant Locations Manager: Tristan Daoussis
    Make Up Artist Department Head: Debbie Zoller
    Key Make Up Artist: Brigette Myre Ellis
    Key Make Up Artist: Ron Pipes
    Makeup Artist: Lana Horochowski
    SFX Make Up: Joel Harlow
    Medic: Lance Mancuso
    Post Production Supervisor: Jonathan Brytus
    Post Production Supervisor: Michael Horowitz
    Post Production Coordinator: Nathaniel Smith
    Post Production PA: Bill Rains
    Editor: Conrad Smart
    Editor: Malcolm Jamieson
    Editor: David Seigel
    Editor: Leo Trombetta
    Assistant Editor: Tom Wilson
    Assistant Editor: Jack Paulson
    Assistant Editor: Patrick Smith
    Assistant Editor: Mark Czyzewski
    Online Editor: Paul Bonnette
    Composer: David Carbonara
    Music Supervisor: Alex Patsavas
    Music Editor: Jenny Barak
    Supervising Sound Editor: Jason George
    Re-recording Mixer: Ken Teaney, C.A.S.
    Re-recording Mixer: Lisle Engle
    Sound Effects Editor: Jed M. Dodge
    Sound Effects Editor: George Haddad
    Colorist: Steve Porter
    Dailies Colorist: Regan McGowan
    Property Master: Scott Buckwald
    Assistant Propmaster: Jared Fleury
    Assistant Props: Johnny Youngblood
    Set Decorator: Amy Wells, S.D.S.A.
    Leadman: Mark Rodriguez
    Buyer: Jenna Sylvester
    On Set Dresser: Andreas Gabor
    Set Dresser: Scott Anderson
    Set Dresser: Tim Bowen
    Set Dresser: John Bradley
    Set Dresser: John Horning
    Set Dresser: Jordan Steinberg
    Set Dresser: Angela Bua
    Sound Mixer: Peter Bentley
    Boom Operator: Colin Jones
    2nd Boom Operator: David Holmes
    Special Effects: T. “Brooklyn” Bellissimo
    Stunt Coordinator: Peewee Piemonte
    Transportation Coordinator: Duke Foster
    Transportation Captain: Spencer Foster
    Transportation Co-Captain: Al Yamauchi
    Driver: Dave Joseph
    Driver: Leeanne Placek
    Driver: Will Dreher
    Driver: Spencer Foster, Jr.
    Driver: Vince Giordano
    Driver: Dick Huffine
    Drivere: Michael Granata
    Driver: David Jones
    Driver: Jeff Van de Brooke
    Visual Effects: Stargate Digital
    ............... President: Darren Frankel
    ............... VFX Producer: Tony Pirzadeh
    ............... VFX Supervisor: Curt Miller

Actor Exclusives